Jdi na obsah Jdi na menu
 


XI. Celostátní výstava zvierat Nitra

 

 

Dne 30.11-2.12.2007 proběhla pod záštitou Ministerstva zemědělství SR výstava drobných hospodářských zvířat na výstavišti v Nitře.

Této výstavy se zúčastnili dva členové našeho klubu se třemi barvami krůt.

Byly to krůty standardní bílé chovatele p. Michala Jordy. Obě tato zvířata byla hodnocena známkou VD/94.

Dále zde vystavil chovatel p. Jaroslav Kalaš krůty standardní černobílé a krůty české divoké bíle lemované.Krocan byl ohodnocen známkou EL/95 a krůta byla ohodnocena známkou EL/97 a byl jí udělen titul šampion.

Tato výstava byla velmi dobře zorganizovaná, pěkná a v prostorných klimatizovaných halách.

Jen jedinou věc bych vytknul a to,že byli malé klece pro krůty a ty se nemohli předvést v plné kráse.

 

 

Celostátní výstava drobného zvířectva

CHOVATEL 2007

 

Tato výstava proběhla v termínu 16-18.11.2007 na výstavišti v Lysé nad Labem.

Zúčastnili se jí někteří členové našeho klubu. Byly zde vystaveny krůty české divoké bíle lemované 6 ks(1x V, 1x VD, 2x EL), standardní bronzové 4 ks(1x DB, 3x VD), okrové 1 ks(DB), červené 1 ks (VD) a bílé 4 ks(1x VD,3xEL). Krůty na této výstavě posuzoval p. Peter Žuffa ze Slovenska. Celá kolekce krůt působila velmi vyrovnaným dojmem, u většiny zvířat nebyly žádné hrubé vady.

Z perliček zde byly nejpočetněji vystaveny divoké s úplným perlením 24 ks(2x US,7x DB,10x VD, 1x EL, 1x SE) a světle modré s úplným perlením 4 ks(3x VD, 1x EL).Je škoda,že na výstavu nebyly dodány i ostatní přihlášené barevné rázy.Celkově lze tuto expozici hodnotit jako velmi dobrý průměr, ani jedno zvíře nebylo s výlukou za hrubé vady. Perličky na této výstavě posuzoval p. Ing František Šonka.

 

 

 

Zpracoval Michal Jorda

 


Klubová výstav krůt a perliček

 

 

Dne 14. října 2007 se konala v pořadí 2 klubová výstav krůta a perliček. Na této výstavě bylo vystaveno 33 voliér krůt a 8 klecí s perličkami. Posouzení těchto zvířat provedl p. Zdenek Dráb a p. Peter Žuffa se Slovenska.

Perličky byly vystaveny pouze v barevném rázu divokém s úplným perlením. Celkem 10 ks od 3 chovatelů, zvířata byla průměrné kvality. Svou kvalitou pouze vynikala slepice v kleci číslo 6 s registračním kroužkem č.15576/07, byla oceněna EL/95 bodů a obdržela pohár o nejlépe ohodnocenou perličku výstavy(viz fotogalerie).Je od chovatele p.Vlastimila Kmoška, který se chovu věnuje už několik let a jeho zvířata jsou velmi kvalitní.

Z krůt zde byly vystaveny jak krůty standardní ve zbarvení bronzovém 4 ks , bílém 4 ks, červeném 6 ks a nejpočetněji černobílém 13 ks. Krůty české zde byly vystaveny  pouze ve zbarvení divoké bíle lemované a to 24 ks.

Dále bych zde uvedl stručné vyjádření k jednotlivým barevným rázům krůt.

Celou klubovou expozici krůt zahajovaly krůty české divoké bíle lemované a byli zde vystaveny zvířata většinou průměrné kvality (1x V, 5x DB, 7x VD, 1x EL).Nejlépe ohodnoceným zvířetem byl krocan v kleci číslo 19, s registračním kroužkem č.0497/07, ohodnocen známkou EL/95.Zvířeti byl udělen pohár věnovaný Klubem chovatelů českých plemen slepic.Krocan je od chovatele p. Jaroslava Kalaše.

Dále zde byly po dlouhé době vystaveny krůty standardní bílé, které byly velmi vyrovnané (1x DB, 2x VD, 1x EL).Vyznačovaly se správným nesením a délkou trupu, délkou holení a barvou běháků. Nejlépe ohodnoceným zvířetem byl krocan v kleci č. 26 s registračním kroužkem č. 485/07, známkou EL/95 a byl mu přidělen pohár pro nejlépe ohodnocenou krůtu výstavy(viz fotogalerie),chovatela Michala Jordy.

Krůty standardní bronzové byly taktéž vyrovnané kvality (2x DB, 2x VD), byly dosud nedospělé a vyznačovaly se délkou trupu, holení a správným nesením těla. Tato zvířata byla chovatele p. Vladimíra Kopřivy, byli to jedinci po importovaných rodičích .

Krůty červené byly trochu horší průměr (2x US, 3x DB, 1x VD).V tom se promítá to, že tyto krůty v klubu chová pouze jeden chovatel p. Jaroslav Hladík a je odkázán pouze na to, zda se mu podaří nějaké zvíře importovat a nebo musí pracovat se zvířaty, která má v chovu.

Mezi druhý nejpočetněji zastoupený barevný ráz na této klubové výstavě patřily krůty standardní černobílé. Zvířata byla hodnocena průměrně (2x V, 4x US, 4x DB, 1x VD, 1x EL) takřka se stejnými vadami ve zbarvení a to celá bílá péra v ocase. Nejlépe ohodnoceným jedincem byla krůta v kleci č.46 s registračním kroužkem č. 2183/07, známkou EL/95,chovatele J.Kalaše.

Tato výstava byla po dlouhé době velmi bohatě zastoupená různými barevnými rázy krůt. Chtěli bychom poděkovat Klubu chovatelů českých slepic a šumavanek za možnost zorganizovat klubovou výstavu při jejich výstavě a taktéž za věnovaný pohár pro nejlépe ohodnocenou českou krůtu.

 

Katalog z této výstavy je ke shlédnutí na internetu na webových stranách.

 http://www.chovatele.cz/ceskeslepice/katalog07.pdf

 

zpracoval: Michal Jorda